Как да правим по-добри снимки със смартфон?
Ежедневно правим по стотици снимки. Било то за споделяне в социалните мрежи, маркетингови цели или просто улавяме важните ни моменти, които да запазим в семейните си албуми. Разбира се за важни събития разчитаме на фотографи с професионална апаратура, но за лична и любителска фотография най-удобното решение е мобилният ни телефон. Затова и повечето от нас, когато си купуваме смартфон втора ръка, искаме той да е с хубава камера.
Но как с един телефон да направите възможно най-добрите и качествени снимки?
С всеки по-нов модел, iPhone или Android, който излиза на пазара производителите се стремят да усъвършенстват и подобряват технологиите на камерите, но все пак има няколко трика, с които направените от вас изображения ще изглеждат почти професионални и с много добро качество.
Осветление
Ясно е, че на естествена светлина и особено, когато сме навън снимките стават най-хубави. А когато искаме да се снимаме при затъмнени условия, на помощ ни идва вградената LED светкавица. Тя обаче не винаги е наш помощник, тъй като често се случва кожата ни да изглежда прекалено бледа, а очите червени. Това е така, защото не можем да насочваме диодите към посоката, която желаем, както и да настройваме LED светлината колко силна да бъде. В такива ситуации препоръчваме да включите допълнително лампи в помещението или да запалите свещи, лицата да са обърнати към светлинния източник и да не използвате светкавицата. От друга страна тези диоди до камерата биха свършили чудесна работа в летните дни по обяд. Те смекчават острите сенки от силното слънце по лицата на хората.
Фокусиране
Когато заснемаме даден предмет или човек, то фокусът трябва да е върху него. В противен случай, ако обектът е цвете например, то ще бъде размазано, а фонът зад него ще е ясно изразен. Тоест не трябва да разчитаме на 100% на автоматичния фокус, ако искаме най-красивия или най-важния елемент да е на преден план.
Професионален и автоматичен режим
По-новите модели смартфони и телефоните от високия клас на марките (Apple, Samsung, Huawei) разполагат с така наречения професионален режим на снимане. Той ви позволява да правите ръчни настройки за най-добър фокус, яркост, контраст и други. Имате възможност и сами да определяте цветовата температура. Така например, ако лампите в помещението са жълти, този режим корегира интензитета на този цвят. Ако пък снимате природни пейзажи – морето и небето могат да изглеждат по-сини, пясъка – по-златист, дърветата – по-зелени и т.н. При автоматичния режим устройството само определя кои са най-добрите настройки, но не всеки път резултатът е какъвто искаме.
Работа с ISO
ИСО е чувствителността на камерата към светлината. Изобразява се с номера като 100, 200, 400, 800 и т.н. Промяната му прави изображенията по-тъмни или по-светли. Обикновено колкото по-ниско е ISO, толкова по-добре. По този начин снимките не изглеждат „зърнисти“ и нямат „шум“. По-високите стойности се използват при затъмнени и места със слаба осветеност.
Екстри при снимки и клипове
С напредването на технологиите производителите са все по-креативни в създаването на функции за камерите на мобилните устройства. Предоставят ни допълнителни опции, с които фотографирането е по-интересно и по-забавно. Не можем да изброим всички, но ето някои от тях:
- HDR (High Dynamic Range) – функция, която добавя повече динамичен обхват и е съотношението на светлината към тъмното в снимката. Вместо да прави само една снимка, HDR всъщност използва три снимки, направени с различна експозиция. Или казано на кратко - осветява сенките, за да се виждат по-ясно детайлите. Например, ако снимате небе с облаци в слънчев ден, затъмнява облаците, за да са по-ясно изразени.
- Live Photos – характерна функция за iPhone, с която снимките "оживяват" и представлява 3-секундно движещо се изображение.
- Panorama – с този режим улавяте повече сцени, които се комбинират в широкоформатно изображение.
- Slow Мotion – позволява да записвате видео, след което го възпроизвеждате на забавен каданс (до 8 пъти по-бавно от нормалното). Разновидност е Super Slo Mo – до 32 пъти по-бавно. Подходящ за спортни или интензивни екшън кадри, природни сцени и много други. При телефоните на Apple тази функция за първи път се появява при модела iPhone 5s, който в hop.bg е смартфон до 200 лв;
- Time Lapse – заснемате един кадър видеоклип в определен интервал от време, който изберете. Например един кадър в секунда или един кадър в минута. След това, когато го възпроизвеждате, изглежда, че сте ускорили времето, така че събитията да протичат по-бързо.
- Hyper Lapse – също "забързва" времето в клиповете. Разликата се изразява в това, че Таймлапс комбинира поредица от неподвижни изображения във видео, докато hyperlapse ускорява видеото с нормална скорост.
Как да направите най-добрите снимки и видеа за социалните мрежи – Facebook, Instragram, YouTube и други?
Ето няколко съвета:
- Използвайте портретен режим за Story във фейсбук и инстаграм.
- Форматът да е в съотношение 1:1
- Клиповете за Ютуб ги снимайте хоризонтално.
Композиране/позициониране
В интернет пространството ще намерите най-различни теории как правилно да позиционирате обектите за най-добра снимка. Тези правила ги спазват и най-добрите фотографи. Нека разгледаме и някои от тях.
- Акцентът не трябва да е в центъра. Понякога това създава неприятно усещане у зрителя.
- Правило на третините – ако разделим мислено снимката на три равни части по хоризонтала и вертикала, то чудесни позиции са линиите, а идеални са пресечните им точки. Тази опция повечето телефони я имат софтуерно.
- Фон – обърнете внимание на този детайл. Фотосите не бива да изглеждат криви, особено когато снимате пейзажи.
Не е нужно да сме професионалисти, за да успеем да направим качествени снимки, както и не винаги качеството зависи от камерите на мобилните ни телефони. Но спазвайки някои елементарни правила и прилагайки предоставените ни функции, често резултатът ще е повече от впечатляващ.
Предишна публикация Следваща публикация
Последни публикации
Последни публикации
Батерии за реновирани iPhone: Как да удължим живота им с правилната грижа и избор–hop.bg /епизод 4/.
Виж повече ...СмарфонApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Шестядрен (2x3.22 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard)
- 4GB
- 64GB
- Apple GPU (4-core graphics)
449.00 лв.
399.00 лв.
ЛаптопHP EliteBook 840 G6
- Intel Core i5-8265U (6M, 1.60GHz, до 3.90 GHz)
- 16GB DDR4
- 256GB SSD
- AMD Radeon 550X (64-bit, 2GB GDDR5)
539.00 лв.
499.00 лв.
ЛаптопLenovo ThinkPad X1 Carbon (7th Gen)
- Intel Core i7-8665U (8M, 1.90 GHz, до 4.80 GHz)
- 16GB DDR4
- 256GB SSD
- Intel UHD Graphics for 8th Generation Intel Processors
789.00 лв.
739.00 лв.
СмартфонApple iPhone XR 64GB Black
- Шестядрен (2x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest)
- 3GB
- 64GB
- Apple GPU (4-core graphics)
369.00 лв.
299.00 лв.
ЛаптопApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray
- Apple M1 Pro (12 MB, 8x Firestorm 3.30 GHz, + 2x Icestorm 2 GHz)
- 32GB LPDDR5
- 512GB SSD
- Apple M1 Pro (16 core GPU)
4199.00 лв.
3799.00 лв.