ᐉ Как се реновират употребяваните лаптопи ? - hop.b | Hop.bg
en

Как се реновират употребяваните лаптопи ? - hop.bg / епизод 6/.

04.10.2024    2 Харесвания 133

 

Най-добрия и най-често го правим това нещо. Има много голяма разлика в дисплеите. Купуваш си един лаптоп от маркета, който е с много ниска резолюция, с много различно качество, какво казваме,
тия е матрица с HD резолюция, срещу това да си купиш висок клас IPS матрица, Full HD или 4K, да, Full HD или 4K или 2K, за да нямаме големо боле,
да си идват хора от типа хода на ММА, хода на бокса. Съочно така. Дали е по-добре да си купим S класа второто потреба или е по-добре да си купим дачия чисто ново. Горе-долу съпоставката при нашата техника е такава.
Изработката е доста по-низко качествена, дънните платки са направени с, как да кажа, то не е низко качествени материали, а по-скоро са направени доста ефтино, доста сегово.
Идеята там е да се изкара гаранцията и от там нататък. И след гаранцията почва пука са корпуса. И това ли още не е? Най-често в тези лаптопи има проблема с панците. С панците да.
По един лаптоп напале. Здравейте. Здравейте отново. Добре дошли на нашия нов подкаст. Днес отново сме в нашия реновационен център в Плевен.
Като състава е малко по-различен. Влади, си го познавате, той е нашия експерт в iOS и Windows устройствата. Днес с нас е и менеджера на производството, Ивелин Недев.
Който познавате и книжно. Да. Като днешната тема е малко по-различна. Но преди да кажа каква е, ще ви подканя да се абонирате за нашия канал и да ударите камбанката, за да получавате известия при всяко ново видео.
Темата ще е по-интересна, по-различна. В днешния епизод ще се постараваме да ви запознаем с това каква е нашата техника, къде идва тази техника и какво правиме, какви са процесите през които тя ние получаваме често. Какви са стандартите за качество?
Имаме ли такива? От къде идва тази стока? Крадена ли е? Нататък. Няма как да е крадена. Това е ясно. Крадена. 25 години нямахме на пазара. Така. И че, откъде е за стоката?
Това, което можем да кажем за стоката е, че нашата стока е изтеглена лизингово. Какво ще рече изтеглена лизингово? Това са фирми, европейски фирми, големии фирми да не изпадаме в подробности и фирми които с течение на времето подменят своята стока.
Говорим за лаптопи компютъри периферия подменят ги с чисто нови и тези старите които са висок клас бизнес модели стари за тях естествено морално остарели за тях.
фирмено за тях им излиза по ефтино да вземат нова лизинг техника отколкото да поддържат старата. Като цяло на тия фирми си трябва и разходи. Трябва и разходи да. Който има фирма знае за какво говорим. Също и по малка занимавка като цяло и за тях. Точно така. За това да апгрейднеш примерно цялата техника примерно на дадена компания или корпорация. да високоплатени техници, защото като ви се приказваме в Чужбина работата е доста
така си, но стара, пак казвам в кавички, значи техниката ни е висок клас, бизнес модели са, които за тях обикновено живота ми е над 5, 6, 7 до 10 години.
Може да се използват преспокойно, естествено с правилно балансирана конфигурация, може да си ги използваме пресп спокойно и с правилна поддръжка, да не го подценяваме този фактор. Да, да, да.
И това го засегнахме и в другите разговори предварителите, че когато да си говориме една стока, трябва да си гледаме, да си я поддържаме, независимо било то телефон или лаптоп, трябва да се грижим и да използваме какво трябва.
Така, другото, което е възможно на стоката е как тя пристига при нас. По един лаптоп напъле, нали така? По един лаптоп на пъле не разбира се. Стоката ни идва на пълета, да, но тя е правилно опакована, разделена по модели, още при отплатуването и от чужбина.
Разделена по модели. Лаптопите са си на едно, компютерите са си на друго място. Не всичко на едно. Един компютър, един лаптоп, един монитор? Ще ни се даде така, но не е така. Идват много бройки на един път.
Да, идеята е, че настолката при нас е добре опакована, за да може да идва в добър външен вид, за да може тя да е годна за прод да пристига и при нас и при вас последствия по начина, по който искаме и държим да бъде тя.
Добре, пристига стоката и по-правим с нея. Така, процесите през които преминава стоката след като вече е пристигнала при нас. Започваме с разопаковане, любимото ни разопаковане и подреждане по модели и по видове на стока. Ще видите в отрязъци примерни подредби на лаптопи, монитори и компютри.
Раздираме си ги по марка, модел, някой път по конфигурация, когато се налага, след което преминават. Първа стъпка е обезпрашаване. Да, преминаваме към процесите. Процесите, които са ни вътрешни складови по обработката на самата техника,
за да може тя да достигне в най-добрия вид функционалност, така нататък при крайния клиент. Бързо. Софтвер-хардверна оптимизация. Първо правим хардверната оптимизация, естествено всичко минава през софтвер.
Имаме си наш разработен си софтвер е специализиран, който чрез него изтействаме абсолютно всичко функционално. Целият хардвер. Целият хардвер се изтейства, всички компоненти се изтействат, всяка една периферия на самото устройство.
Засягаме темата от лаптопи, понеже тя е най-обширна. Да, лаптопът съдържа в себе си и компютъра, и монитора, и периферията, и батерията. Точно така, обоставяме всичко с едно устройство.
Точно така. Да. Тук е важно да кажем, че и лаптопите преминават през тестове за стабилност. Разбира се, минават през тестове за стабилност, с които гарантират тяхната функционалност, както казах.
Издържи ли си тест за стабилност, каквото и натоварване да му причини крайния клиент, той ще се държи адекватно, няма да има проблеми. А ако не премине?
Ако не премине, вече се започват по-задълбочени анализи, по-задълбочени тестове и от там нататък нашите специалисти ще се погрижат адекватно за него, ще бъде профилактиран, ще бъдат отстранени ако има някаква неисправност, ще бъде заменена, ако има дефектирала част, частта се заменя с чисто нова или с вече изтействена такава, което пак гарантира накрайния клиент ще получи най-доброто от машината, което трябва, да е профилактирана, да е цяло функционална, да няма дефектирани компоненти или някакви хардверни устройства по нея,
за да сме сигурни, както ние така и те, че всичко ще бъде наред в последващия пълзун. За да нямаме глъбоболе. За да нямаме глъбоболе, да си идват хора от типа хода на ММА, хода на бокса. Точно така. Аз тука малко ще се върна по-нагоре. Ти наблегна на нещо, че нашата техника е бизнес клас, по-отличава от бюджетните маркетски предложения.
Така, ще направим една съпоставка, която ние българите много обичаме да правим. Дали е по-добре да си купим S класа втора употреба или е по-добре да си куп нашата техника е такава.
Ако вземем за пример великите магазини в България, голяма верига магазини, примерен лаптоп, говорим за лаптопи, вземем при мене, те първото което са с неправилна балансирана конфигурация.
Те може да имат слаб процесор, много RAM и хард диск, което в днешно време по-запознатите знаят, че хард диска си е отживелица, много по-добре работи с SSD и т.н.
Рънтта не винаги трябва да е най-високото число, трябва да е правилна според процесора, според нуждите на потребителя. Така, отделно, друг компонент, който трябва да засегнем е чисто визуално-корпусно.
Вирига магазини в България, предимно лаптопите, които се продават при тях са пластмасови, предимно пластмасови. Не са направени като високия клас бизнес моделите, които са направени за ежедневна потреба, интензивна.
Те в рамките на една година, може би две, в зависимост от използването, почват да се получават при отделянето на топлината от самия лаптоп тази пластмаса са оп така. Те може да са същите брандове като бизнес класа, който се продава по твърдата неровирна техника, но самите материали, които се използват...
Самата изработка е за по-масовия пазар. И то не само, също даже на мен, лично мое лаптоп, числено съм го купил от дадена верига магазин и примерно от нищо му дефектира матрицата.
Това е преди да бъдеш при нас на работа, нали? Да, след това лаптоп са съвсем различни. Но да, с тези лаптопи, които се продават чисто нови до крайен потребител, те са много по-ефтина изработка.
Дори хардверно така, да най-вече хардверно. И се появяват много проблеми, нали, заради това нещо. Да, да. Ние също сме се сблъсквали при нас и идвали за ремонт лаптопи, които не са купувани от нас, от ниския ценови клас на определен бранд.
И наистина забелязваме, че изработката е доста по-низко качествена, дънните платки са направени, как да кажа, то не е ниско качествени материали, а по-скоро са направени доста ефти, но доста сейфово.
Идеята там е да се изкара гаранцията и от там нататък. И след гаранцията почва пукаса корпуса. Пукаса корпуса. И какво ли още не е. Най-често в тези лаптопи е проблема с пантите. С пантите, да.
А, да. Пантите, при тези, както каза, както трябва да казвам в началото, докато при работа на един лаптоп той отделя топлина. Тази топлина опича самата пластмаса и при интензивно използване на самия лаптоп,
говоря отваряне, затваряне, всеки ден всеки си отваря и си затваря, и при мобилност на лаптопа, защото лаптопът на първо място трябва да е мобилност на лаптопа, защото лаптопа на първо място трябва да е мобилен, трябва да го вземем от офиса, да си го занесем в къща и да продължим да работим. Или да отидем на морето, на плажа и пак да сме мобилни да можем да работим и от там.
Така, при интензивна употреба, отваряне и затваряне на капака, най-често пластмасовите лаптопи първо се огъват там. Поддават пантите, огъва се корпуса, после това последва щупване и за отремонтиране почти невъзможно. Не знам вие дали сте свидетели на такива ремонти.
Идват при нас ремонти, пак казвам, не купувани от нас, но ние извършваме и извън гаранционни ремонти, и извън купувани от нашата верига техники. Болт, който е пробит с пробит е самия капак от едната страна през LCD лаясната, през пантата и излиза от горната страна болт с гайка.
Това беше... даже имам снимки някъде. Добавяме метал да отежним конструкцията. Това в начин няма да бъде. Той е доста естетично добре. Идеално е. Така, за сравнение само да кажем за високия клас бизнес моделите, как те са конструирани.
Те са предимно с метални корпуси, дали са алюминий, магнезий или си е чист метален корпус, който е също и капака е метален и панците едно е да се захване панцата на металния корпус, едно е да се захване на пластмасовия корпус.
Със сигурност едното е много по-надежно, много по-издражливо и по-добре. Деба мухата ти е въл дисплейте има много голяма разлика в дисплейте. Купуваш си един лаптоп от маркета, който е с много ниска резолюция, с много различно качество,
по-именно казваме TN матрица с HD резолюция, срещу това да си купиш за качество при различните матрици е много различно.
Купуваш го чисто нов, той е с петна, с изгорели пиксели, защото знаят производителите на нискокачествените матрици. Това е границите на допустимото. Да, до 9-8 в зависимост от производителът, а при нас бизнес модели с изгорели пиксели да видиме много явна рядкост.
Не сме виждали за толкова години. Дори най-общо казвано ще го кажа, дисплеите, които се продават чисто нови по маркетите с по-низко качество и по-низки изисквания от тези, които ние продаваме в реновираните бизнес лаптопи.
Да, това е така. Качеството, което тези лаптопи при нас предлагат наистина е в пъти по-добро изчисленото и по-оптималното охлаждане на един такъв лаптоп?
Охлаждането да, както го споменахме малко по-напред в някаква тема, металният корпус, всички знаят много добре, че отделя топлината много по-добре, приема и отделя топлината много по-добре.
Всяко едно, всеки един лаптоп, знаем, загрява, без значение зима ли е, лято ли е, той се загрява, той се охлажда компонентите, топлопроводимостта на самата машина е една от най-важните критерии,
тя да работи добре в бъдеще. Това е една от причините, лаптопите, които са по-нисък клас, много по-бързо да се чупат, защото како Влади каза те греят, знаем, че всяка една пластмаса, старението е обвързано не само от времето, а и от туплините.
Най-вече от туплините. По низкия клас лаптопи, чисто новите, които са до крайния потребител, не бизнес моделите, даже имат и фабрични дефекти. Има случаи, където примерно има изпукано охлаждане.
Примерно фабричен дефект, което не може да бъде хваната при самата покупка, защото те не се предлагат с операционна система. Да. Обаче, после се го разбираш и става малко тежко.
Да, и започваме едно обикаляне по сервизи. Да. И едно чакане. Ей, човек, тук там примерно, хайде, той не е точно един, а моите родители си купуват чисто едно файло електроурет от една от веригите,
връщат го в рамките на 40 минути, защото е дефектен и не работи и те й казват до 30 дена ще се свържим с вас вас това нещо. Ако е нещо, което ти трябва ежедневно, да си лишиш 30 дена от него е...
При положение, че не си го ползвал и 1 час. Болка. С мивка мъва кажеш, това при нас няма как да се случи. Добре, да се върнем, аз малко прекъснах и поразместих точките, върнах те нагоре,
ама да се върнем, ако искаш на процесите, какво правим с една техника, която дойде при нас, малко ще се повторим. Така, добре, повторяме се, но повторението е майка на знанието. И баща на затъпяването. Точно така. Започваме с разопаковането, както казахме разделянето по марка, модел и по вид.
От там нататък обобщаваме пак всичките процеси през лаптопите, защото те са най... Съдържат всичко на сервис, в което може да се изтеста. Техниката се обезпрашава и почиства през машина.
С машина и със специализирани препарати. Така, после инсталира се тестов софтуер, тестова операционна система, която съдържа тестов софтуер, при който се изтестват целия хард-уер на самият латоп.
Било то камера, клавиатура, батерия, дисплей, всичко, което можете да си представите, портове, USB-та и така нататък. И зарядното задължително се тества за всеки един латоп отделно.
Това е софтуер, който ние го качваме на машината, който тества. Той съдържа в себе си тестове за всеки един компонент отделно, който компонент след тест се записва в наша база данни, че всичко е естествено, всичко е преминало, всичко е функционално, като това всъщност до някаква степен ни оборъза и гаранционно да знаем, че тази рама от нас не е сменена, не е оправена, пълна нещо.
След като сме преминали всички тези тестове, самият лаптоп се конфигурира правилна конфигурация. Адекватна конфигурация. Адекватна за днешно време. Не се издават лаптопи с 4 гигабайта RAM.
И Core2Duo. И Core2Duo, вече нямат такива, 2.24 сме, живеем в модерен свят, в което трябва да използваме и модерна техника. Така, актуализираме конфигурацията
и след това преминават вече финално почистване, обезпрашаване и така нататък, преди да встигне до крайния ни клиент. А батериите как са те? Те са софтуери ли? Батериите са включно софтуер и хардвер.
Така, една батерия, ние си имаме критичен минимум, който трябва да изпълним, преди да я категоризираме като годна. Си имаме критичен минимум. Този критичен минимум е в рамките на един час интензам, това е самият лаптоп да работи с максималната си производителност.
Но в ежедневието много малко хора използват максималната производителност на самият лаптоп. За пример мога да дам, че ако на един наш тест на максимална производителност лаптопа издържа един час, в ежедневието може да издържа 3, 4 и повече часове.
Да кажем, че това е минимума, който ще държи батерията, когато вземете реновирана лаптоп. Естествено зависи вече от самата машина. Ако машината е, както знае имаме си мобилни работни станции при лаптопите,
имаме и геймърски лаптопи с вече по-сериозна конфигурация, с по-сериозни видеокарти, които изискват повече ток да дърпат от батерията, но те се използват преди на на заряд.
Да, но там се наблява повечеена производителност. Производителността, да. Абе, тук малко, за мен е работна станция, мобилна работна станция. Мобилна малко, как да кажа, противоречива.
Не е много мобилна. С някаква 17 кг. 5 кг. лаптоп не е много мобилен. Да, но това наистина са доста здрави и кораби машини, които могат да свършат чудеса.
Там идеята им е съвсем-съвсем различна от това да имаш мобилен лаптоп. Точно така. Има и момента, трябва да го засегнем и него, при който батерията не се изда никакто, обичаме да казвам, на сервизен език.
Когато батерията не издържи този наш тест, тя следва да бъде или заменена с чисто нова батерия, която си е оригинална или с заместител, който отговаря напълно на характеристиката на оригиналната батерия или да бъде рециклирана при нас, което мисля, че е най-добрия вариант.
Най-добрия и най-често го правим това нещо. Ние си имаме на производство на батери, специалисти, софтуери, които са специщите показатели като на една чисто нова батерия.
Чисто нова оригинална, често с по-голям капицитет ги подава. Примерно, за това лаптопа пред тебе, инсталиране и се започва. Първо оценка на матрицата или на екрана, който е пред тебе.
Те могат да имат забележки по тях, може би ние го виждаме в практиката, понеже всеки ден се сблъскваме с това нещо, но за крайния клиент някой път са почти въобще не са доловими тези забележки.
Може да има някаква дръскотинка, лекичка или две дръскотинки във ъгълчетата или някъде, което не пречи по никакъв начин на функционалността на самия дисплей и нито ще е дразни на човека, който го използва.
Това е първият етап. А след свия на транспортни дейности нещо... Да, случва съв, всеки знае много добре, мобилна техника е все пак, за това е измислена, за това се използва.
Така, това е теста на дисплея първото, след това преминаваме към следващия тест, това е теста на клавиатурата. Клавиатурата се изтества бутон по бутон дали корреспондира и времето за корреспонденция между натискането на бутона и отчитането в операционната система, че е натиснат самия бутон. Може да е била за лята клавиатурата, да лепи, да работи бутон.
Както споменахме. Или при натискане на един бутон, се натиска още четири, пет, въкваева. Точно така, това също не е ОК. Трябва, който бутон си е натиснал, той трябва да си отговори с нужната реакция.
Така, всеки един бутон се изтесва и се описва клавиатурата, както казахме, нашите лаптопи не са с българска клавиатура предимно, те са в нос с съответната клавиатура, която се описва преди да стигне до крайния клиент.
Той трябва да бъде запознат, че клавиатурата му е скандинавска или европейска, различна от... Което за крайния потребител 90% не ги бърка, защото пишат на Fonetica, а не на BDS. Точно така. След като направим теста на самата клавиатура, виждаме теста дали е издържала самата батерия.
Батерията, както казахме, имаме критичен минимум, който трябва да бъде спазен и се е спазвал при всички, без компромис при всяка една машина. След като се уверим, че при първичния тест тези компоненти си работят, минаваме вече към после да обучем анализ с същия софтуер, който включва работеща камера, работещ тъчскрин,
понеже моделите са бизнес модели, предлагат се и с тъчскрин, лаптоп, различните портове, входове, USB-та, зарядно и така нататък.
И последното, което правим е, все пак външния оглед, уверяваме си, че няма никакви забелещи по корпуса, никакви изкривявания, може допустими са в някакви граници леко надрасване или финни драспотинки вследствие или на използване или на транспорт, но както казахме гарантираме, че функционалността и външния вид ще са на високо качество. За да сме сигури, че качеството е да.
Е високо. всеки един продукт, преди да излезне от нашия революционен център и да излезне на пазара за крайните ни клиенти,
преминава през редица тестове за функционалност, с които ние се уверяваме, че всичко е годно, всичко е наред и бъдеме спокойни, че предоставяме техника в високо ниво.
Трябва да споменем, че ние стоката, която обработваме и получаваме и тази стока, която преминава през тези процеси и през тези действия, 20% от стоката ни отива към
крайните потребители, 80% от производството ни заминава за износ, много се връща във вторичния пазар, но извън България, говорим, че стоката заминава за Европа, Азия, Африка, вече често...
Задоволяваме нужите на всеки пазар. Точно така, защото каквото и да си приказваме в България пазар е свит, но ние стараваме да... Да отложим най-доброто нещо. Да. Добре, а какво правим с бройките, които не са в търговско състояние?
Не минат тестовете, имат някакви дефекти, някакви проблеми? Бройките, които не са в търговски вид, който имат дефект или някакъв друг проблем, който не може да бъде устранен, защото не сме богове.
Знаем много добре, че една техника има моменти, в които тя не може да бъде поправена или просто самата поправка е неизгодна. По-ефтино е тази стока да отиде на брак за рециклиране.
Точно така, имаме си методи за рециклиране на самата машина, на самия лаптоп, билото лаптоп, компютър, монитор или така нататък, батерия, имаме си лицензирана пощатка за затранение на излязалото потреба електронно-електрическо оборудване.
Така бракуват се и последствие се преизползват рабочите им компоненти. Точно така. Нещо друго, което не сме засегнали, може би. Така, разглядя, да. да може да задавате в коментарите. Се радваме да бъдем полезни и да можем да отговорим на тях в следващото видео.
Да, точно така. Радваме се, че отново бяхате с нас. Ще се видим следващия път. Довиждане! Довиждане!

Следваща публикация

Последни публикации

Последни публикации

Реновиран
Реновиран
-6%
Лаптоп HP ProBook 640 G5

ЛаптопHP ProBook 640 G5

  • Intel Core i5-8265U (6M, 1.60 GHz, до 3.90 GHz)
  • 16GB DDR4
  • 256GB SSD
  • Intel UHD Graphics 620

449.00 лв.

419.00 лв.

Реновиран
Реновиран
-39%
Смартфон Apple iPhone 7

СмартфонApple iPhone 7

  • 4-ядрен 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr)
  • 2GB
  • 32GB
  • PowerVR Series7XT Plus

279.00 лв.

169.00 лв.

Реновиран
Реновиран
-15%
Смартфон Apple iPhone 11 128GB Black

СмартфонApple iPhone 11 128GB Black

  • Шестядрен (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder)
  • 4GB
  • 128GB
  • Apple GPU (4-core graphics)

519.00 лв.

439.00 лв.

Реновиран с леки следи от употреба
Реновиран с леки следи от употреба
-9%
Смартфон Samsung Galaxy A52s 5G 128GB Awesome Black

СмартфонSamsung Galaxy A52s 5G 128GB Awesome Black

  • Осемядрен (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55)
  • 4GB
  • 128GB
  • 6.5 инча (16.51 см)

419.00 лв.

379.00 лв.

Реновиран с леки следи от употреба
Реновиран с леки следи от употреба
-20%
Смартфон Apple iPhone 11 64GB White

СмартфонApple iPhone 11 64GB White

  • Шестядрен (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder)
  • 4GB
  • 64GB
  • Apple GPU (4-core graphics)

499.00 лв.

399.00 лв.

Hop.BG - Търсене