Similar products
SmartphoneApple iPhone 15 128GB Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
SmartphoneApple iPhone 16 128GB Black
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
639.00 € / 1249.78 BGN
559.00 € / 1093.31 BGN
SmartphoneApple iPhone 17 256GB Lavender Like New Original Box
- Like New
- Refurbished
- Leasing
749.00 € / 1464.92 BGN
SmartphoneApple iPhone 17 Pro 256GB Cosmic Orange Like new in original box
- Like New
- Refurbished
- Leasing
1149.00 € / 2247.25 BGN
SmartphoneSamsung Galaxy S23 Ultra 5G 256GB Phantom Black
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
449.00 € / 878.17 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 64GB Black
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
199.00 € / 389.21 BGN
189.00 € / 369.65 BGN
LaptopApple MacBook Pro M2 A2338 (2022) Space Gray, Apple M2, 16GB, 256GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
739.00 € / 1445.36 BGN
ComputerApple iMac 27'' A1419 (Late 2015) Silver, i5-6500, 32GB, 24 SSD + 1TB HDD, Retina 5120x2880, Radeon R9 M390
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
| Model | iPhone 5 |
| Class | Smarthphone |
| Status | Very Good |
| CPU | Dual core - 1.3 Ghz |
| Chipset | Apple A6 |
| RAM Memory | 1GB |
| Data memory | 16GB |
| Video Card | PowerVR SGX 543MP3 |
| Display size | 4" inches (10.16 cm) |
| Display technology | IPS LCD |
| Resolution | 640 x 1136 pixels |
| Front camera | 1.2 MP, |
| Camera | 8 MP, face detection, autofocus, LED flash |
| Audio | 3.5 audio output |
| WIFI | 802.11 b/g/n |
| Card reader | N/A |
| Size | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm |
| Weight | 112 gr. |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0, A2DP, LE |
| Color | White |
| Manufacturer | Apple |
| Specification | iOS |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.


