Computer Chieftec, Product Code: 132865
TabletApple iPad 9.7 6th Gen (2018) 128GB Wi-Fi+LTE Space Gray
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
109.00 € / 213.19 BGN
99.00 € / 193.63 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 Pro 256GB Graphite
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
279.00 € / 545.68 BGN
249.00 € / 487.00 BGN
WorkStationLenovo ThinkStation P510, E5-1650 V4, 16GB, 256GB SSD, Quadro M2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
259.00 € / 506.56 BGN
233.00 € / 455.71 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
449.00 € / 878.17 BGN
404.00 € / 790.16 BGN
MonitorFujitsu B24-8 TE Pro, 24'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
89.00 € / 174.07 BGN
80.00 € / 156.47 BGN
| Model | Chieftec |
| Class | Home/Office PC |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i5-3450 (6M Cache, up to 3.50 GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 1000GB SATA |
| Video Card | External nVidia GeForce GTX 570 1.2GB GDDR5 320bit |
| Audio | High Definition Audio |
| Optical drive | DVD Rewritable |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| Interfaces | DisplayPort, HDMI, DVI, USB 2.0, USB 3.0, eSata, Optical Out, LAN |
| Card reader | Card Reader |
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
LaptopHP EliteBook 850 G8, i7-1185G7, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
479.00 € / 936.84 BGN
431.00 € / 842.96 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i7-10610U, 16GB, 1TB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
359.00 € / 702.14 BGN
323.00 € / 631.73 BGN
LaptopDell Latitude 5580, i7-7820HQ, 16GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
229.00 € / 447.89 BGN
206.00 € / 402.90 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Space Gray, i3-8100, 16GB, 500GB SSD, Retina 4096x2304, Radeon Pro 555X
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
449.00 € / 878.17 BGN
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopHP ProBook 440 G8, i3-1115G4, 16GB, 256GB SSD, 14” IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
269.00 € / 526.12 BGN
242.00 € / 473.31 BGN



