Similar products
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880HK, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
539.00 € / 1054.19 BGN
519.00 € / 1015.08 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, Apple M1 Pro, 32GB, 512GB SSD, 14'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
899.00 € / 1758.29 BGN
849.00 € / 1660.50 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Silver, i5-1038NG7, 16GB, 1TB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600
- Good
- Refurbished
- Leasing
429.00 € / 839.05 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2251 (2020) Silver, i7-1068NG7, 32GB, 512GB SSD, 13.3'' Retina 2560x1600, Touchbar
- Good
- Refurbished
- Leasing
459.00 € / 897.73 BGN
TabletApple iPad Mini 5th Gen A2133 (2019) 64GB Wi-Fi Silver
- Good
- Refurbished
- Leasing
189.00 € / 369.65 BGN
169.00 € / 330.54 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB, 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
849.00 € / 1660.50 BGN
799.00 € / 1562.71 BGN
SmartphoneApple iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
599.00 € / 1171.54 BGN
549.00 € / 1073.75 BGN
ComputerApple iMac 21.5’’ A2116 (Late 2019) Silver, i5-8500, 16GB, 512GB SSD, Retina 4096x2304, AMD Radeon Pro 560X
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
549.00 € / 1073.75 BGN
469.00 € / 917.28 BGN
| Model | MacBook Pro 15.2 A1989 (2018) |
| Class | Ultrabook |
| Status | Excellent |
| CPU | Intel Core i5-8259U (6M, 2.30 GHz, up to 3.80 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 256GB SSD |
| Video Card | Intel Iris Plus Graphics 655 |
| Display size | 13.3 inches (33.78 cm) |
| Display technology | LED, Retina |
| Resolution | WQXGA 2560x1600 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | Thunderbolt 3 |
| Card reader | N/A |
| Manufacturer | Apple |
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




