Similar products
LaptopHP ProBook 640 G8, i5-1145G7, 16GB, 512GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
349.00 € / 682.58 BGN
314.00 € / 614.13 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i7-1185G7, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
439.00 € / 858.61 BGN
395.00 € / 772.55 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G5, i7-8550U, 16GB, 256GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, AMD Radeon RX 540X
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
339.00 € / 663.03 BGN
305.00 € / 596.53 BGN
LaptopHP EliteBook 650 G9, i5-1245U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
619.00 € / 1210.66 BGN
557.00 € / 1089.40 BGN
LaptopHP ProBook 650 G10, i5-1345U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
659.00 € / 1288.89 BGN
593.00 € / 1159.81 BGN
SmartphoneApple iPhone 13 Pro Max 256GB Graphite
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
469.00 € / 917.28 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
LaptopHP EliteBook x360 1040 G8 Like New, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen 14'' IPS Full HD 1920x1080
- Like New
- Refurbished
- Leasing
539.00 € / 1054.19 BGN
485.00 € / 948.58 BGN
Mobile workstationHP ZBook Fury 15 G8, i7-11850H, 32GB, 512GB SSD, 15.6'' IPS Full HD 1920x1080, RTX A2000
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
989.00 € / 1934.32 BGN
890.00 € / 1740.69 BGN
ComputerHP EliteDesk 800 G1 SFF, i5-4590, 8GB, 128GB SSD
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
79.00 € / 154.51 BGN
71.00 € / 138.86 BGN
SmartphoneApple iPhone 14 Pro 128GB Space Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
449.00 € / 878.17 BGN
439.00 € / 858.61 BGN
| Model | Envy 17-J110EL |
| Status | Good |
| CPU | Intel Core i7-4700MQ (6M Cache, up to 3.6GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR3 |
| Data memory | 1000GB SATA HDD |
| Video Card | външна NVIDIA GeForce GT 740M (2GB GDDR3) |
| Display size | 17.3 inches (43.9cm) |
| Display technology | BrightView LED |
| Resolution | 1600x900 HD+ |
| Front camera | Yes |
| Audio | Beats Audio with 4 speakers and 2 Subwoofers |
| Optical drive | SuperMulti DVD |
| LAN | 0/100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
| WIFI | 802.11b/g/n |
| Interfaces | HDMI, 4x USB 3.0, audio combo jack |
| Card reader | Card Reader |
| Weight | 2.85 kg |
| Manufacturer | HP |
HP Envy 17-J110EL Outlet Laptop.
The HP Envy Series models rely on a simple, clean design, reinforced plastic housing with a matt-aluminum finish, smooth performance and ease of movement wherever and whenever you need it.
The Envy 17-J110EL is in the Core i7-4700MQ 4-core processor, 16GB RAM, NVIDIA GeForce GT 740M graphics card with 2GB GDDR3 shared memory and 1TB slot for your important files and OS.
The screen has a diagonal of 17.3 inches, Full HD resolution and anti-glare technology.
Easily portable with its 2.8kg and a range of connectivity options such as HDMI, a combined headphone / microphone jack, SD memory card reader, and more.
Suitable for work in the office as well as for home entertainment.
It is offered for purchase online or physically in our showrooms - Sofia, Pleven, Rousse, Varna.
State OUTLET with 12 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
LaptopHP EliteBook 840 G7, i5-10310U, 16GB, 256GB SSD, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
329.00 € / 643.47 BGN
296.00 € / 578.93 BGN
LaptopHP EliteBook x360 1040 G6, i5-8365U, 16GB , 256GB SSD, Touchscreen, 14”IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G8, i5-1145G7, 16GB, 256GB SSD, Touchscreen, 14" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
419.00 € / 819.49 BGN
377.00 € / 737.35 BGN
Mobile workstationLenovo Thinkpad P1 Gen 3, i7-10750H, 16GB, 512GB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
639.00 € / 1249.78 BGN
575.00 € / 1124.60 BGN
LaptopDell Latitude 7430, i5-1245U, 16GB, 256GB SSD, 14'' IPS Full HD 1920x1080
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
509.00 € / 995.52 BGN
458.00 € / 895.77 BGN
