LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
749.00 € / 1464.92 BGN
699.00 € / 1367.13 BGN
LaptopHP EliteBook 840 G5, i5-7300U, 16GB, 256GB SSD, 14'' IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
179.00 € / 350.09 BGN
161.00 € / 314.89 BGN
LaptopHP EliteBook 630 G11, Ultra 5 135U, 16GB, 512GB SSD, Тouchscreen, 13.3" IPS WUXGA 1920x1200
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
509.00 € / 995.52 BGN
458.00 € / 895.77 BGN
MonitorHP 32S, 32'' IPS Full HD 1920x1080
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
179.00 € / 350.09 BGN
161.00 € / 314.89 BGN
SmartphoneApple iPhone 12 128GB Black
- Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
225.00 € / 440.06 BGN
189.00 € / 369.65 BGN
| Model | mt42 Mobile Thin Client |
| Class | Home and Office |
| Status | Good |
| CPU | AMD PRO A8-8600B (2M Cache, up to 3GHz) |
| RAM Memory | 8GB DDR3 |
| Data memory | 500GB HDD + 32GB SSD |
| Video Card | AMD Radeon R6 |
| Display size | 14'' inches (35.56cm) |
| Display technology | LED PLS |
| Resolution | 1920x1080 Full HD |
| Front camera | Yes |
| Audio | Bang & Olufsen, stereo speakers |
| Optical drive | N/A |
| LAN | 10/100/1000 ethernet RJ 45 port |
| WIFI | HP Wireless |
| Interfaces | VGA, USB Type-C, USB 3.0, audio combo jack, DisplayPort |
| Card reader | SD, SDHC, SDXC |
| Weight | 1.54 Kg. |
| Manufacturer | HP |
Used but refurbished HP mt42 Mobile Thin Client laptop.
Model with matte gray body and silver lid, sleek performance and slim design, providing portability wherever and whenever you need it.
The MT42 is equipped with a fast AMD Pro processor, A8 (4-core) series, 8GB of RAM, built-in Radeon R6 graphics and 500GB of data space and a 32GB SSD for even faster data recording and reading.
The screen has a diagonal of 14 inches, LED backlight and wide viewing angle.
Extremely slim (18.9mm) and ultra portable with its 1.54kg.
The model also comes with a variety of connectivity options such as Display port, VGA, USB Type-C, combo headphone / microphone jack, SD card reader, and more.
Photos of the refurbished products are exemplary of the model.
Available for purchase online or physically at our showrooms - Sofia, Pleven, Ruse, Varna.
Condition refurbished with 6 + 6 months warranty from HOP.BG
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.
LaptopDell Latitude 7220 Rugged Extreme, i5-8365U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 11,6" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
469.00 € / 917.28 BGN
422.00 € / 825.36 BGN
ЛаптопHP ProBook 450 G8, i5-1135G7, 16GB, 512GB SSD, 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
349.00 € / 682.58 BGN
314.00 € / 614.13 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, 32GB , 1TB SSD, 16" Radeon Pro 5500M
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
599.00 € / 1171.54 BGN
569.00 € / 1112.87 BGN
LaptopHP EliteBook 850 G7, i5-10310U, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen 15.6" IPS Full HD 1920x1080
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
389.00 € / 760.82 BGN
350.00 € / 684.54 BGN
MicrosoftSurface Laptop 6 for Business with box, Ultra 5 135H, 16GB, 512GB SSD, Touchscreen, 13.5" IPS 2256x1504
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
- Fast delivery
639.00 € / 1249.78 BGN
575.00 € / 1124.60 BGN




