Similar products
LaptopApple MacBook PRO A2918 (2023) Space Gray, Apple M3, 16GB, 500GB SSD, 14.2" Liquid Retina XDR 3024x1964
- Good
- Refurbished
- Leasing
1099.00 € / 2149.46 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Space Gray, i9-9880HK, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
539.00 € / 1054.19 BGN
519.00 € / 1015.08 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2485 (2021) Space Gray, 32GB, 512 SSD, 16" Liquid Retina XDR 3456x2234
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
1049.00 € / 2051.67 BGN
999.00 € / 1953.87 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2141 (2019) Silver, i7-9750H, 32GB, 512GB SSD, 16'' Retina 3072x1920, Touchbar, Radeon Pro 5500M
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
529.00 € / 1034.63 BGN
499.00 € / 975.96 BGN
Similar products
LaptopApple MacBook Pro A1990 (2018) Silver, i7-8750H, 32GB, 512GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 555X, Touchbar
- Good
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1990 (2018) Space Gray, i7-8850H, 16GB , 512GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560X
- Good
- Refurbished
- Leasing
369.00 € / 721.70 BGN
LaptopApple MacBook Pro A1990 (2018) Space Gray, i9-8950HK, 32GB, 512GB SSD, 15.4'' Retina 2880x1800, Radeon Pro 560, Touchbar
- Excellent
- Refurbished
- Leasing
499.00 € / 975.96 BGN
LaptopApple MacBook Pro A2442 (2021) Space Gray, M1 Pro, 16GB , 512GB SSD, 14.2'' Liquid Retina 3024x1964
- Very Good
- Refurbished
- Leasing
799.00 € / 1562.71 BGN
749.00 € / 1464.92 BGN
LaptopHP EliteBook 830 G7, i7-10610U, 16GB, 1TB SSD, Touchscreen, 13.3" IPS Full HD 1920x1080
- Good
- Refurbished
- Leasing
299.00 € / 584.79 BGN
269.00 € / 526.12 BGN
TabletSamsung Galaxy Tab S8 5G 11.0 (2022) Wi-fi+LTE 128GB Graphite
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
399.00 € / 780.38 BGN
349.00 € / 682.58 BGN
SmartphoneApple iPhone SE (2022) 64GB Midnight
- Exelent
- Refurbished
- Leasing
169.00 € / 330.54 BGN
149.00 € / 291.42 BGN
| Model | MacBook Pro 15.1 A1990 (2018) |
| Class | MacBook |
| Status | Exelent |
| CPU | Intel Core i7-8850H (9M, 2.60 GHz, up to 4.30 GHz) |
| RAM Memory | 16GB DDR4 |
| Data memory | 512GB SSD |
| Video Card | AMD Radeon Pro 555X (128-bit, 4GB GDDR5) |
| Display size | 15.4 inches (39.17cm) |
| Display technology | LED, IPS, Retina, True Tone |
| Resolution | 2880x1800 |
| Front camera | Yes |
| Audio | High Definition Audio |
| WIFI | Wi-Fi |
| Interfaces | Thunderbolt 3 (USB-C) |
| Card reader | N/A |
| Extras | Touch bar |
| Color | Silver |
| Manufacturer | Apple |
| Warranty: | 12 months |
Photographs of refurbished products are representative of the model.
The products we offer are second-hand, but of high quality and excellent technical condition, which corresponds to the models as new.
It is available for purchase at a low price online or physically in our showrooms - Sofia, Plovdiv, Varna, Ruse, Pleven.
We offer the possibility to purchase on lease and with delivery to any point in Bulgaria.
Condition refurbished with 12 months warranty from HOP.BG
Out of stock
Hop.bg has both new and used equipment. In order to be as useful and honest as possible to our customers, we divide the products in our store into 2 categories according to the type of equipment. They are:
- New
Brand new device, sealed in its original packaging, with all factory accessories included.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Like New
Looks almost identical to a brand-new product – no or minimal signs of previous use.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Excellent (Grade A)
Lightly used with almost unnoticeable signs of wear. Works flawlessly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Very Good (Grade B)
Moderate signs of use (small scratches), but 100% reliable and functional.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
- Good (Grades BC, C, C-)
Visible signs of use (scratches, marks), but fully operational and budget-friendly.
✅ 100% technically functional • Battery Health (for iPhone) / Cycle count (for MacBook) • IMEI/SN provided • Full warranty + option to extend
Yes, all products in Hop.bg have a warranty that is different for the respective categories and brands.
- Renovated products category Printers, Smartphones, Tablets - 6 months
- Renovated products from the categories Computers, Laptops, Workstations - 6 months with the possibility of extension up to 12 months.
- Renovated products Apple, monitors and unpacked products category Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 12 months
- New products from the categories Computers, Monitors, Laptops, Smartphones, Tablets - 24 months
Battery warranty period:
- For new laptops: 6 months;
- For used (renovated) laptops: 6 months;
- For used (renovated) Apple mobile phones / tablets: 6 months;
- For used (renovated) mobile phones / tablets of other brands: 3 months.




